Recap | Results

Gershon/McLellan Invitational

Host: UW-La Crosse
Date: February 1, 2013
Location: La Crosse, Wis. (Mitchell Hall)
Venue: Away Meet
Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars UW-Oshkosh
  Balance Beam Gustavus Adolphus College (Minn.)
  Floor Exercise UW-La Crosse
  All Around Winona State Univ. (Minn.)
    Judge List

 

Team Standing  (Top)
Place  Team Score 
1  UW-La Crosse 184.525 
2  Winona State Univ. (Minn.) 182.625 
3  UW-Oshkosh 179.500 
4  Gustavus Adolphus College (Minn.) 173.450 

 

UW-Oshkosh  (Top)
Head Coach:  Lauren Karnitz
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Barbara Bass   8.675      
 Leane Blais   9.475 9.000    
 Natasha Cattelino   8.100      
 Nicole deRoode 8.500   8.400    
 Stephanie Gorman 9.025   8.400 8.800  
 Lindsay Hermsen 8.375   9.150    
 Courtney Howard   9.000   8.575  
 Steffani Meusburger   9.400   8.400  
 Alyssa Noel 8.750     9.200  
 Emily Ryan 9.025        
 Krystal Walker 9.175 7.475 9.375 9.150 35.175
 Abby Zubella     9.150 9.575  
 Team Totals 44.475  44.650  45.075  45.300  179.500

 

Gustavus Adolphus College (Minn.)  (Top)
Head Coach:  Katie Olson
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Amanda Christensen     8.300 9.025  
 Alyssa Ciatti   7.550      
 Paige Dieleman 8.850 7.400 8.575 8.525 33.350
 Tiffany Etterman 8.650 7.275      
 Ashley Greeder       9.025  
 Kacy Lorber 9.050        
 Samantha Opsahl 8.775   9.300 9.250  
 Jamie Ries 8.700 8.950 8.250 8.850 34.750
 Rachel Thiner     8.400    
 Shelby Winzent   8.325      
 Bailey Zeinert 7.850 8.800 9.100 8.575 34.325
 Team Totals 44.025  41.025  43.675  44.725  173.450

 

UW-La Crosse  (Top)
Head Coach:  Barb Gibson
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Jen Andersen   8.950 8.650    
 Ali Berry 9.250   8.950 9.375  
 Christa Booman 9.050 9.550 9.625 8.650 36.875
 Taylor Cochran   8.975      
 Natalie Hall 9.225     9.600  
 Jessica Herrmann     9.275 8.950  
 Tegan Oare 9.375   9.550    
 Katie Palluck   8.050   9.675  
 Rachel Riesterer   8.050      
 Sheree Romesburg 9.400 8.600 9.475 9.625 37.100
 Angela Stein 8.725        
 Team Totals 46.300  44.125  46.875  47.225  184.525

 

Winona State Univ. (Minn.)  (Top)
Head Coach:  Beckie Rolbiecki
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Brooke Baures   8.550 9.450    
 Olivia Catellino   9.225      
 Lori Crow     8.550    
 Jade Donaldson 9.275   9.350    
 Anna Gleason   9.325   9.450  
 Emily Goldeman 8.875        
 Brooke Hiestand 9.150     9.200  
 Sabrina Hoover       9.450  
 Cassandra Mello 9.175   8.350 8.600  
 Kimberly Miske     9.250    
 Melanee Pfautz 8.875 9.075      
 Katie Seehusen       8.150  
 Danielle Thenell   9.475      
 Stephanie Wojton 9.050 8.625 9.425 8.650 35.750
 Team Totals 45.525  45.725  46.025  45.350  182.625

 

Vault Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Sheree Romesburg  UW-La Crosse 9.400 
2  Tegan Oare  UW-La Crosse 9.375 
3  Jade Donaldson  Winona State Univ. (Minn.) 9.275 
4  Ali Berry  UW-La Crosse 9.250 
5  Natalie Hall  UW-La Crosse 9.225 
6  Krystal Walker  UW-Oshkosh 9.175 
6  Cassandra Mello  Winona State Univ. (Minn.) 9.175 
8  Brooke Hiestand  Winona State Univ. (Minn.) 9.150 
9  Kacy Lorber  Gustavus Adolphus College (Minn.) 9.050 
9  Christa Booman  UW-La Crosse 9.050 
9  Stephanie Wojton  Winona State Univ. (Minn.) 9.050 
12  Emily Ryan  UW-Oshkosh 9.025 
12  Stephanie Gorman  UW-Oshkosh 9.025 
14  Melanee Pfautz  Winona State Univ. (Minn.) 8.875 
14  Emily Goldeman  Winona State Univ. (Minn.) 8.875 
16  Paige Dieleman  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.850 
17  Samantha Opsahl  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.775 
18  Alyssa Noel  UW-Oshkosh 8.750 
19  Angela Stein  UW-La Crosse 8.725 
20  Jamie Ries  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.700 
21  Tiffany Etterman  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.650 
22  Nicole deRoode  UW-Oshkosh 8.500 
23  Lindsay Hermsen  UW-Oshkosh 8.375 
24  Bailey Zeinert  Gustavus Adolphus College (Minn.) 7.850 

 

Uneven Parallel Bars Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Christa Booman  UW-La Crosse 9.550 
2  Leane Blais  UW-Oshkosh 9.475 
2  Danielle Thenell  Winona State Univ. (Minn.) 9.475 
4  Steffani Meusburger  UW-Oshkosh 9.400 
5  Anna Gleason  Winona State Univ. (Minn.) 9.325 
6  Olivia Catellino  Winona State Univ. (Minn.) 9.225 
7  Melanee Pfautz  Winona State Univ. (Minn.) 9.075 
8  Courtney Howard  UW-Oshkosh 9.000 
9  Taylor Cochran  UW-La Crosse 8.975 
10  Jamie Ries  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.950 
10  Jen Andersen  UW-La Crosse 8.950 
12  Bailey Zeinert  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.800 
13  Barbara Bass  UW-Oshkosh 8.675 
14  Stephanie Wojton  Winona State Univ. (Minn.) 8.625 
15  Sheree Romesburg  UW-La Crosse 8.600 
16  Brooke Baures  Winona State Univ. (Minn.) 8.550 
17  Shelby Winzent  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.325 
18  Natasha Cattelino  UW-Oshkosh 8.100 
19  Rachel Riesterer  UW-La Crosse 8.050 
19  Katie Palluck  UW-La Crosse 8.050 
21  Alyssa Ciatti  Gustavus Adolphus College (Minn.) 7.550 
22  Krystal Walker  UW-Oshkosh 7.475 
23  Paige Dieleman  Gustavus Adolphus College (Minn.) 7.400 
24  Tiffany Etterman  Gustavus Adolphus College (Minn.) 7.275 

 

Balance Beam Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Christa Booman  UW-La Crosse 9.625 
2  Tegan Oare  UW-La Crosse 9.550 
3  Sheree Romesburg  UW-La Crosse 9.475 
4  Brooke Baures  Winona State Univ. (Minn.) 9.450 
5  Stephanie Wojton  Winona State Univ. (Minn.) 9.425 
6  Krystal Walker  UW-Oshkosh 9.375 
7  Jade Donaldson  Winona State Univ. (Minn.) 9.350 
8  Samantha Opsahl  Gustavus Adolphus College (Minn.) 9.300 
9  Jessica Herrmann  UW-La Crosse 9.275 
10  Kimberly Miske  Winona State Univ. (Minn.) 9.250 
11  Abby Zubella  UW-Oshkosh 9.150 
11  Lindsay Hermsen  UW-Oshkosh 9.150 
13  Bailey Zeinert  Gustavus Adolphus College (Minn.) 9.100 
14  Leane Blais  UW-Oshkosh 9.000 
15  Ali Berry  UW-La Crosse 8.950 
16  Jen Andersen  UW-La Crosse 8.650 
17  Paige Dieleman  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.575 
18  Lori Crow  Winona State Univ. (Minn.) 8.550 
19  Rachel Thiner  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.400 
19  Nicole deRoode  UW-Oshkosh 8.400 
19  Stephanie Gorman  UW-Oshkosh 8.400 
22  Cassandra Mello  Winona State Univ. (Minn.) 8.350 
23  Amanda Christensen  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.300 
24  Jamie Ries  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.250 

 

Floor Exercise Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Katie Palluck  UW-La Crosse 9.675 
2  Sheree Romesburg  UW-La Crosse 9.625 
3  Natalie Hall  UW-La Crosse 9.600 
4  Abby Zubella  UW-Oshkosh 9.575 
5  Sabrina Hoover  Winona State Univ. (Minn.) 9.450 
5  Anna Gleason  Winona State Univ. (Minn.) 9.450 
7  Ali Berry  UW-La Crosse 9.375 
8  Samantha Opsahl  Gustavus Adolphus College (Minn.) 9.250 
9  Alyssa Noel  UW-Oshkosh 9.200 
9  Brooke Hiestand  Winona State Univ. (Minn.) 9.200 
11  Krystal Walker  UW-Oshkosh 9.150 
12  Ashley Greeder  Gustavus Adolphus College (Minn.) 9.025 
12  Amanda Christensen  Gustavus Adolphus College (Minn.) 9.025 
14  Jessica Herrmann  UW-La Crosse 8.950 
15  Jamie Ries  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.850 
16  Stephanie Gorman  UW-Oshkosh 8.800 
17  Christa Booman  UW-La Crosse 8.650 
17  Stephanie Wojton  Winona State Univ. (Minn.) 8.650 
19  Cassandra Mello  Winona State Univ. (Minn.) 8.600 
20  Bailey Zeinert  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.575 
20  Courtney Howard  UW-Oshkosh 8.575 
22  Paige Dieleman  Gustavus Adolphus College (Minn.) 8.525 
23  Steffani Meusburger  UW-Oshkosh 8.400 
24  Katie Seehusen  Winona State Univ. (Minn.) 8.150 

 

All Around Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Sheree Romesburg  UW-La Crosse 37.100 
2  Christa Booman  UW-La Crosse 36.875 
3  Stephanie Wojton  Winona State Univ. (Minn.) 35.750 
4  Krystal Walker  UW-Oshkosh 35.175 
5  Jamie Ries  Gustavus Adolphus College (Minn.) 34.750 
6  Bailey Zeinert  Gustavus Adolphus College (Minn.) 34.325 
7  Paige Dieleman  Gustavus Adolphus College (Minn.) 33.350 

 

Meet Judges  (Top)
 Event  Number  Name  Rating
 Vault  Judge 1  Judith Schalk  Brevet
   Judge 2  Sarah Nelson  National
 Bars  Judge 1  Jan Adkins  Brevet
   Judge 2  Kay Ferguson  National
 Beam  Judge 1  Elena Lowery  National
   Judge 2  Kathii Powelski  National
 Floor  Judge 1  Jane Droese  National
   Judge 2  Katharine Deutsch  National

 

 PLEASE NOTE: All scores are unofficial until verified at end of meet. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 2/01/2013 at 8:07:53PM
Posted 2/01/2013 at 9:31:08PM Central Standard Time